Efekt terapie pomocí rázové vlny nebo laseru je dlouhodobě známý. Novinkou je kombinace rázové vlny a laseru současně na jedno bolestivé místo během jedné terapie. Touto kombinací se ještě více posílí účinek obou metod.
Jak terapie probíhá?
Jako první aplikujeme na bolestivé místo laser. Jeho výrazný protibolestivý účinek zmírní bolest v tomto místě a umožní následnou aplikaci rázové vlny na předtím vysoce citlivou tkáň. Nemůžeme opomíjet ani protizánětlivé účinky laseru, kdy zvýšeným prokrvením ve tkáni dochází k odplavování odpadních látek a lepšímu hojení tkáně. Dalším benefitem laseru je biostimulační efekt, napomáhající stimulovat regeneraci buněk a tím pozitivně ovlivňovat celý proces hojení.
Po ošetření laserem bezprostředně aplikujeme rázovou vlnu na stejná místa bolesti. Rázová vlna má také protizánětlivý účinek, v místě aplikace dochází novotvorbě cév, dalšímu prokrvení a urychlení hojení. Avšak primárním účinkem rázové vlny je tzv. dekalcifikace, neboli nastartování zpětného vstřebávání vápníku z vápenatých výrůstků a jejich zmenšení nebo dokonce postupné odstranění.
Kombinovaná terapie běžně trvá 20-30 minut. Skládá se z krátkého rozhovoru s klientem, zjištění historie klientových obtíží a vyšetření bolestivého místa. Následuje ošetření oblasti laserem cca 15 minut a následná aplikace rázové vlny cca 5 minut. Po ukončení aplikace rázové vlny dochází k následnému “odpočinku” léčené oblasti a případné aplikaci tejpu pro podpoření efektu.
Doporučujeme sérii 5-6 aplikací, terapii aplikujeme 1x až 2x týdně. Klient by měl efekt zlepšení cítit okamžitě po konci terapie, analgetický efekt laseru přetrvává 2-3 dny a proces zpětného vstřebání výrůstků, nastartovaný rázovou vlnou, pak přetrvává 1,5 až 2 měsíce po konci série. Mezi jednotlivými aplikacemi může docházet k částečnému návratu obtíží, proto se doporučuje sérii terapií absolvovat bez větších časových rozestupů.
Kdy kombinovanou terapii nejčastěji využíváme?
Ideální je, aby měl klient rentgenem či ultrazvukem potvrzenou přítomnost vápenatého výrůstku, počínajícího zvápenatění šlachy či výskyt zánětlivých změn v oblasti jím udávané bolesti, aby byla zajištěna co nejvyšší specifita aplikace a tudíž i co nejvyšší efektivita samotné léčby.
Kombinovanou terapii nejčastěji využíváme u bolestí nohou s chronickým zánětlivým podkladem, např. u zánětu fascie chodidla nebo patní ostruhy, kdy aplikace samotné rázové vlny nebo laseru byla bez efektu. Další častou oblastí aplikace je „zmrzlé rameno“ nebo tenisový a golfový loket, kdy lze kombinovanou terapii využít pro snížení bolesti postižených tkání před následnou aplikací rázové vlny na zvápenatělé úpony šlach a okolní měkké tkáně.
Ačkoliv je každá ze zmiňovaných metod ve většině případů naprosto dostačující sama o sobě, v určitých komplikovaných případech je jejich kombinace potřebným krokem k úplnému odstranění chronických obtíží. Ať už v případě neschopnosti tolerance aplikace rázové vlny na postiženou oblast, nebo právě v případě nutnosti ovlivnění vápenatého výrůstku, podněcujícího chronické zánětlivé změny a bolesti.
Pokud máte o terapii zájem, můžete se objednat u Mgr. Petra Pilného, THERAPY POINT Dejvice.